Zkuste Ecosii. Je to internetový vyhledávač, který za každých 45 dotazů vysadí jeden strom.

Za rok používání Ecosie (www.ecosia.org) uživatel internetu pomůže na svět průměrně 115 stromům. Ecosie sídlící v Německu a fungující před 10 let pohání své servery pomocí solárních panelů a přebytečnou energii vrací do sítě, takže se označuje za karbonově negativní. 

Celý projekt na první pohled působí jako klasický greenwashing, proto se reportéři podcastu Save the Planet podívali Ecosii pod pokličku. Zjistili, že za jedno vyhledávání vydělá od inzerentů 0,005 eur, přičemž za vysazení stromu v průměru zaplatí 0,22 eur. Spolupracuje s nejrůznějšími neziskovými organizacemi po celém světě, poslední dobou hlavně v Africe (Senegal, Pobřeží slonoviny, Burkina Faso, Keňa). Když už do sazečů stromů investuje své zisky, požaduje od nich fotografickou dokumentaci stromů a také přesnou geolokaci. 

Dbá na to, aby se nejednalo o monokulturní porosty, které je mnohem snazší sázet, avšak rychle podléhají škůdcům. Naopak konzultuje, který porost je pro danou lokalitu nejvhodnější. Počítá také se ztrátami (stromy, které se neuchytí), a to podle lokace (třeba Burkina Faso je polopoušť, takže odečítají vysoké procento ztrát). Ecosia vydává pravidelné měsíční finanční výkazy, které jsou veřejmě přístupné. 

Ze statistik vyplývá, že v polovině loňského roku bylo každou minutu skrze sponzorství Ecosie vysazeno v průměru 75 stromů za minutu, čili také jeden strom za 0,75 vteřiny. Jen za měsíc září bylo vynaloženo na zalesňování 1,4 milionu eur, za kterýžto obnos bylo vysazeno 3,4 milionu stromů. Ecosia investuje do reforestrace 80 procent svých zisků, pětinu si ponechává jako rezervu. Pokud není rezerva během roku využita, je zpětně vložena do zalesňovacího fondu.

Ecosia funguje na bázi vyhledávače Bing, který však doplňuje vlastními algoritmy. Je podobně anonymní jako například Duckduckgo – jednotlivá vyhledávání jsou zašifrována, po čase vymazána a nikdy nejsou přeprodávána třetím stranám. Vyhledávač funguje jako webový prohlížeč i mobilní aplikace. 

Ecosia kromě zalesňování provozuje aktivity navíc. V roce 2018 nabídla důlní společnosti RWE AG milion eur za odkoupení Hambašského lesa nedaleko Kolína nad Rýnem, aby jej zachránila před vydolováním, avšak RWE odmítla. Loni Ecosia nabídla veškerý zisk společnosti ReForest Now, která zalesňuje spáleniště vzniklé po rekordních požárech v Austrálii (a upravuje nové porosty tak, aby byly v budoucnu vůči požárům odolnější). 

Ecosia dále zakoupila dvacetiprocentní podíl v debetní společnosti Treecard, která má být spuštěna letos a hodlá využívat na výrobu platebních karet namísto plastu výhradně třešňové dřevo. Plán počítá s tím, že za každých 60 dolarů utracených prostřednictvím karty Treecard bude vysazen jeden strom.

V minulosti Ecosia podpořila reforestraci (kromě již zmíněných zemí) v Peru, Nicaragui, Kolumbii, na Haiti, v Brazílii (hlavně u pobřeží Atlantiku), v Maroku, Španělsku, v Ghaně, na Madagaskaru, v Ugandě, Tanzánii, v Etiopii, v Indonésii, Indii, ve Rwandě, Bolívii, v Malawi – ale také ve Spojeném království, v Kanadě a USA. 



#afrika #Ecosia #Solar #Stromy #Vyhledávač



Související