Jak se zrodil fenomén plyšového medvídka aneb prezident na lovu
Theodore Roosevelt, tehdy čerstvě zvolený americký prezident, si jednoho dne vyrazil jen tak zasportovat. Protože se psal rok 1902, sportovat znamenalo hlavně jít si zastřílet, nejlépe na medvěda.
Nebyl to sport pro každého, bylo třeba mít spoluhráče, respektive poskoky, kteří medvěda nejprve vypátrali a nahnali před hlaveň pušky. Rooseveltův tým to tenkrát přehnal a nebohou medvědici při nahánění skoro uštval. Když na ni prezident konečně zamířil, všiml si, že je pomlácená a že se sotva drží na nohou. Jako gentlemanovi mu přišlo trapné ji jen tak odstřelit a požádal proto pobočníka, ať se o nebohé zvíře postará sám.
Aby nedošlo k mýlce – postarat se o matku medvíďat tenkrát neznamenalo vzít ji na ošetřovnu, hnutí Extinction Rebellion na počátku 20. století ještě ani nepřišlo na myšlenku, že by mohlo někdy vzniknout. Pověst medvěda u americké veřejnosti v těch dobách nebyla optimální, jakožto ostatně u všech predátorských druhů. Kolísala mezi vrahem (medvěd zabíjel dobytek) a příšerou (maminky jím strašily děti za vyhrocených situací, v jakých vaše maminky volají Polednici).
“Postarejte se o medvědici” – Rooseveltovi pacholci to vzali tak, že ukončí její utrpení, rozpárají jí nožem břicho, stáhnou z kůže a maso upečou. Přítomné scéně byl přítomen karikaturista listu Washington Post. Wilsonovo gesto mu imponovalo a nakreslil obrázek gentlemana nadaného neobyčejným humanismem, který zvíře raději utratí, než aby jej pro zábavu zabil.
Lidstvo objevilo soucit
Z dnešního hlediska je těžké říci, jaký v tom byl vlastně rozdíl, ale pro tehdejší veřejnost to byl jímavý příběh. Lidstvo v sobě objevilo soucit, a bylo za to rádo, neboť medvědů se už nemuselo tolik bát.
Příběh se stával populárním, někdo toho využil a začal prodávat takovou maličkost – medvídka pod obchodní značkou pojmenovanou podle Theodora „Teddy“ Roosevelta. V obchodech se na samém počátku 20. století objevil první Teddy Bear, medvěd Tedík. Moc už se nelišil od plyšových medvídků, s nimiž většina dnešních dam strávila nemalou část života v postýlce.
V Česku se objevil v obchodech po druhé světové válce, mazlily se s ním už naše prababičky. Ty přitom znaly medvěda jen z bájí, poslední medvědice byla zastřelena na Šumavě v roce 1856. Nebyl pro ně určitě problém vidět v něm malého chlupáčka, symbol bezpečí dětského pokojíčku, a nikoli monstrum. Nemusely překlenout příkop v narativech, jimž čelili americké dívky, v jejichž zemi medvěd sem tam někoho někoho rozsápe dosud.
#zvířata #historie